Élj újra! Versenyben a rákkal - A második adás videófelvétele

2011. április 21.
Megosztás:

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 19-én másodszor jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a Digi Televízió Infocsatornáján. Az adásban egy képzeletbeli beteg - József, aki középvezető, házasember - indult el azon az úton, amely a tünetek első megjelenésétől kezdve követi nyomon a gyógyuláshoz vezető utat. A nézők dr. Bánsághi Zoltán (osztályvezető főorvos, Szent Imre kórház) és dr. Dank Magdolna docens (Radiológiai és Onkoterápiás Klinika, az Onkoterápiás Osztály vezetője) közreműködésével ismerhették meg a beteg körülményeit, a tapasztalt tüneteket és a diagnózishoz vezető lépéseket.

"Páciensünk napjai folyamatos stresszben és zaklatott időbeosztásban telnek, percnyi szabad ideje sincsen, összevissza eszik. Egy ideje azt érzi, hogy az étkezések után ég a gyomra. De semmi baj, a reklámok tele vannak vény nélkül kapható gyomorégés elleni szerekkel - ezek átmenetileg csökkentik a gyomorégést. Aztán egy idő után erősödik a gyomorégése, és beugrik a háziorvosához, hogy írjon föl valami erősebb készítményt, mert a vény nélkül kapható szerek már nem segítenek."

Az adásban kiemelten foglalkoztak az orvos és a beteg kapcsolat kialakulásának kérdésével. A mai kor embere elhiszi, sőt bizonyítandónak tartja, hogy "ura életének". Ezért egy egészségügyi probléma jelentkezésekor szívesen fordul "átmeneti" megoldásokhoz - például vény nélküli gyógyszerekhez - a tüneti probléma kezelésére. Emellett sokszor nem látja át, hogy mikor jön el az a pillanat, amikor a probléma meghaladja őt, és amikor már feltétlenül kompetens segítséghez - orvoshoz - kell fordulni. A szakértők hangsúlyozták: betegség gyanúja esetén elveszítjük biztonságunkat, ezért át kell tudni adnunk a kompetenciánkat az orvosnak, a betegvezetés érdekében.

Képzeletbeli betegünknek szerencséje van. Háziorvosa lelkiismeretes, elkezdi kikérdezni a panaszai keletkezéséről, és ekkor kiderül, hogy már jó ideje székelési problémája is van. Az orvos nem rest, tapintással is a végére jár az oknak (véres lehet-e a széklet - szerencsére nem az). A háziorvos elküldi többfajta képalkotó vizsgálatra is (ultrahangra és gasztroszkópiára), ahol nyálkahártya-izgalmat találnak, és leírnak egy gócot a májban, ahol felvetődik a daganat lehetősége, tehát további kivizsgálás szükséges. A legpontosabb diagnózist a PET/CT adhatja (ami drága), vagy kolonoszkópiát kérnek biopsziával - hogy a szövetminta alapján a patológus mondjon véleményt. Ezután CT-t, ami végül igazolja a hasi gócot. Kiderül, hogy egy vastagbéldaganattal állunk szemben, ami májáttétet okozott. Ezt az áttétet különböző módon lehet kezelni: ennek lehetőségeiről a következő adásban lesz szó.

A műsor vendégei: Kisa Judit dietetikus és Molnár Imréné (Derűlátók Klubja)

A nézői kérdések megválaszolását követően a vendégek - Kisa Judit dietetikus, táplálkozási tanácsadó és Molnár Imréné elnök, Derűlátók Klubja - segítségével azt vizsgálták, hogy egy ilyen diagnózis esetén mit tehet a beteg a táplálkozás területén, illetve, hogy miben segíthetnek az önszerveződő betegcsoportok, egyesületek, szervezetek.

Kisa Judit véleménye szerint a táplálkozás az a terület, ahol a folyamat visszafordításába és megállításába a leginkább és a legkönnyebben be tud avatkozni a beteg, továbbá, ahol aktív közreműködője lehet saját állapotjavulásának, gyógyulásának. Hiszen: "Azzá leszel, amit eszel". Változtatni kell tehát az étkezési szokásokon és el kell gondolkodni például azon, hogy elegendő zöldséget eszünk-e, vagy hogy eléri-e ez a mérték a napi minimum szükséges fél kilót? A szakértő javaslatot tett a teljes kiőrlésű gabonára való áttérésre is, melyre a műsor receptet is bemutatott.

Molnár Imréné véleménye szerint egy betegklub közösségével kapaszkodót jelenthet a beteg számára. Náluk festenek, és sok programot szerveznek, köztük főzési tanfolyamot is. A festést is örömszerzési céllal kezdték el, és igen jó képek születtek, melyek közül néhány látható volt az adásban. Külön kiemelte a család szerepét és azt, hogy nagyon fontos: a beteg ne szigetelődjön el a családon belül.

* * *

Regisztráljon és töltse ki kérdőívünket az adásról!

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 5-én, Magyarországon egyedülálló ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor indult a Digi Televízió Infocsatornáján. A műsor havonta két alkalommal jelenik meg a képernyőn, eddig 7 adást láthattunk. Az eddigi adások anyagát megtekintheti ezen az oldalon.

A sorozat nyári szünetet követő újraindítása előtt szeretnénk az Önök véleményét kérni a műsorral kapcsolatban, annak érdekében, hogy a tájékoztatást a jövőben még sikeresebben valósíthassuk meg. Kérjük, hogy nézzen bele egy-egy adásanyagba, regisztráljon és néhány kérdés megválaszolásával segítse munkánk sikerét.

A műsorral kapcsolatos kérdőív itt érhető el, az oldalon történő regisztrációt követően.

Segítségét előre is köszönjük!

A szerkesztők

Az első adás tartalma:

Az első adásban Dr. Dank Magdolna onkológus, egyetemi docens, valamint Dr. Végh Éva, onkológus, belgyógyász - a műsor állandó szakértői - közreműködésével szó esett arról, hogy a "daganat", "rák" szó hallatán az embereknek máig automatikusan félelmei támadnak. Ezt a betegségcsoportot szinte mindenki a "halálos kór" stigmával jelöli, holott manapság a rákbetegek többsége krónikus betegként kezelendő, köztük számos hosszútávon túlélővel és gyógyult beteggel.

 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.